Ekspedycja: na poszukiwanie wiosny | „Search for Spring” Expedition

Połowa lutego, ale atmosfera już jakby wiosenna. Piękna słoneczna pogoda. Postanowiliśmy dotrzeć do rezerwatu Bocianowskie Bagno i poszukać śladów wiosny.


Miejsce, gdzie jest parking leśny i szlak do rezerwatu są świetnie oznaczone – wielki drewniany drogowskaz mówiący, że to miejsce leśnej edukacji. Bardzo przyjemna leśna droga prowadzi wśród wzniesień porośniętych sosną. Już na początku szlaku Michaś znajduje pierwszą oznakę wiosny – przebudzoną biedronkę 🙂 Potem znajdujemy jeszcze pąki na jeżynach. Za oznakę wiosny uznajemy też błotko i rozmarznięte kałuże.

IMG_7392

Szlak, co jest na tych terenach raczej rzadkością, jest bardzo dobrze oznaczony i bez problemu docieramy do bagna. Po drodze przeprawiamy się po przewróconym drzewie przez strumyk. Bagno robi na nas niesamowite wrażenie – umarłe brzozy i sosny, kikuty sterczące z zamarzniętej tafli wody…

IMG_7471

Obeszliśmy bagno dookoła. Michał wypatrywał rosiczki, która podobno tam rośnie. Myślę, że musimy wrócić, żeby jej poszukać latem. Wszędzie było za to mnóstwo porostów. Najbardziej kosmiczne są te „trąbkowate”. Zaczęłam się zastanawiać, czy faktycznie powietrze jest tam takie czyste, czy może w dzisiejszych czasach mamy już zmutowane porosty, które dają sobie radę w podwarszawskich okolicach. Muszę ten temat podrążyć.

Jeśli chodzi o panią wiosnę, to zdecydowanie widać, że jest coraz bliżej – pojawiają się pajączki, robaczki, pączki na krzewach no i wszechobecne błotko 🙂

EN

Although it is only middle of February, but it already feels a bit like spring. Weather is sunny, beautiful. We decided to get to the nature reserve Bocianowskie Bagno („Stork Marsh”) and search for traces of spring.

The path in the forest is really nice, leading among hills. Already at the beginning Michal finds the first trace of spring – awaken ladybird 🙂 Later on we also found buds on some bushes. Additionally, the mud that is present everywhere here we also treat as an evidence of spring.

The marsh itself is quite impressive – dead trees still standing up, sticking out from the ice floe.

We walked around it. Michał was searching for sundew which is supposed to be present in this reserve but I think we need to look for it during summer.

There were loads of lichens though. The ones resembling trumpets were a bit cosmic…

IMG_7475

I’m now wondering if the air is really so clean there or if lichens mutated to adapt to not so clean air. I’ll need to investigate.

As for spring, it is definitely approaching! There are little bugs flying around, buds and mud everywhere 🙂

 

Reklamy

Informacje o The Family On The Go

The Family that travels around, loves spending time together wherever we are.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nasze okolice, Podróże i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.