Faber i Mazlish z odsieczą

Mogę śmiało powiedzieć, że książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” zmieniła nasze rodzicielstwo. Dlatego właśnie pierwszą książką, a raczej serią, którą dodaję do naszej wirtualnej biblioteczki rodzica jest właśnie seria autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish.

My rozpoczęliśmy od podarowanej nam wspomnianej wyżej pozycji „Jak mówić…”. Dlaczego polecam te książki wszystkim rodzicom? Dlatego, że są mądre i praktyczne (każdy rozdział kończą historie opowiadane przez rodziców). Dlatego, że pokazują jak wygląda świat z perspektywy dziecka (pierwszy rozdział w „Wyzwoleni rodzice. Wyzwolone dzieci” nosi tytuł „Dzieci to też ludzie”…). Mali ludzie, którzy mają swoje uczucia, zmartwienia, lęki, radości – nawet jeśli dotyczą czegoś, co z perspektywy dorosłego wydaje się nic nieznaczącym drobiazgiem.

Podejście prezentowane przez Faber i Mazlish polega na traktowaniu dzieci z szacunkiem, ze zrozumieniem. I to wystarczy.

Mój ulubiony przykład dotyczy wyrażania zrozumienia dla potrzeb dziecka. Wyobraźcie sobie sytuację: jestem z Joasią i Michasiem w sklepie z zabawkami – mamy wybrać prezent dla koleżanki na urodziny. Oczywiście dzieciom „świecą się oczy” do mnóstwa rzeczy. Pytają „Mamo, kupisz mi to?”, „Mamo, ja bym chciał(a) tamto” etc. Co zwykle odpowiadamy? „Nie, szukamy prezentu dla koleżanki” czy w podobny sposób zbywamy dzieci, co często nie kończy się najlepiej. A co można zrobić? Po prostu pokazać dziecku, że rozumiemy jego potrzebę. Moja odpowiedź od tego czasu brzmi w rodzaju: „OK, rozumiem, że chciałbyś dostać taki samochód, takiej wielkości, tak się nazywa. Będę pamiętać, że chciałbyś to dostać”. I tyle. Po prostu pokazuję, że rozumiem.

Książki z tej serii to kopalnia praktycznych porad. Chyba najważniejszy dla mnie był rozdział mówiący o tym jak często nadajemy dzieciom (bezwiednie) role, jak etykietujemy i jak to zmienić.

Jedna z książek jest poświęcona rodzeństwu („Rodzeństwo bez rywalizacji„). Znaleźliśmy w niej mnóstwo wskazówek dotyczących tego jak postępować z rodzeństwem, jak reagować tudzież nie reagować na różnego rodzaju konflikty, spory, jak pozwalać dzieciom uwierzyć we własne możliwości i samemu znajdywać rozwiązania.

Wszystkie książki, w których Faber i Mazlish opisują swoje podejście, kładą nacisk przede wszystkim na sposób komunikacji z dziećmi. Na początku jednej z nich przytoczony jest przykład pani, która stwierdziła, że nie ważne co się do dzieci mówi, jeśli one wiedzą, że je kochamy. Otóż nie. To co i jak mówimy do dzieci jest ogromnie ważne i właśnie to próbują nam pokazać te dwie wspaniałe autorki.

A dlaczego „z odsieczą”? Ano dlatego, że jeśli droga rodzicielska jest szczególnie wyboista, jak to było w naszym przypadku (łącznie z podejrzeniem zespołu Aspergera), te książki „ratują życie”. Tak przynajmniej było w naszym przypadku.

Jeszcze jedno. Początkowo powiesiliśmy sobie na lodówce „ściągawki” przykładów wypowiedzi z książek i musieliśmy się ich po prostu nauczyć. Teraz taki sposób wypowiadania – bez porównywania, bez etykietowania, bez oceniania; język przede wszystkim opisujący fakty, język zawierający konkrety (np. zamiast „ładny obrazek” – „widzę tu kolorowe kwiaty, uśmiechniętą buzię i soczystą zieloną trawę”) jest dla nas naturalny. I tego Wam wszyscy rodzice życzymy!

ps. Jeśli będziecie zainteresowani pogłębianiem wiedzy a przede wszystkim zdobywaniem praktyki w taki sposobie wychowania/ komunikowania, w wielu poradniach w całej Polsce prowadzone są warsztaty dla rodziców oparte na metodzie Mazlish i Faber. My w takowych nie uczestniliśmy, ale podejrzewam, że można z nich wynieść co najmniej tyle, co z lektury książek.

wyzwoleni jak-mowic-zeby-dzieci-nas-sluchaly-jak-sluchac-zeby-dzieci-do-nas-mowily-adele-faber-elaine-mazlish  Rodzenstwo-bez-rywalizacji-Jak-pomoc-wlasnym-dzieciom-zyc-w-zgodzie-by-samemu-zyc-z_Elain,images_big,7,83-85594-04-3rodzenstwo-bez-rywalizacji,pdl,4257

Reklamy

Informacje o The Family On The Go

The Family that travels around, loves spending time together wherever we are.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka Rodzica i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.